Jak zbudować gołębnik?

gołębnik

 

Hodowcy gołębi to grupa pasjonatów i zapaleńców, którzy niejednokrotnie swojej pasji podporządkowują całe życie. W każdym rejonie naszego kraju można znaleźć gołębniki, a niejeden gołębnik na słupie umieszczony jest nawet w przestrzeni miejskiej. Jeśli chcesz zacząć przygodę z hodowlą i nie wiesz jak zrobić gołębnik, podsuwamy najciekawsze rozwiązania. Opowiemy jak zdobyć wyloty dla gołębi, jak zrobić ruszt i o czym pamiętać w czasie budowy. 

 

Projekty gołębników dla gołębi pocztowych

Decyzja o budowie gołębnika to dopiero pierwszy krok w dobrą stronę. Musisz zdecydować, ile zamierzasz hodować ptaków i określić miejsce, jakim dysponujesz. Jeśli zależy Ci na kilku sztukach, wystarczy niewielki gołębnik na słupie, który możesz umieścić nawet na dachu domu. Jednak jeśli planujesz więcej okazów lub rozszerzasz hodowlę, niezbędna będzie budowa gołębnika od podstaw. W internecie można znaleźć wiele artykułów, które wskazują jak zbudować gołębnik dla gołębi pocztowych. Niejednokrotnie dołączone są gotowe projekty gołębników dla gołębi pocztowych i ozdobnych. Jednak nie zawsze masz do dyspozycji wszystkie materiały lub warunki, żeby postawić podobne budowle. Dlatego budowa gołębnika z drewna musi rozpocząć się od zaplanowania nie tylko jego kształtu, ale także najważniejszych elementów świadczących o funkcjonalności. Jak zbudować gołębnik? Dobry projekt musi uwzględniać wszystkie potrzeby ptaków. Projektowanie i budowa gołębnika od podstaw musi zagwarantować ptakom schronienie przed drapieżnikami, a także czynnikami atmosferycznymi. Wszystkie gołębniki powinny mieć wentylowane dachy, dzięki czemu klimat wewnątrz będzie odpowiedni. Musisz zastanowić się jak zbudować gołębnik, żeby gołębie mogły z niego swobodnie wychodzić. Nie zapominaj także o przewiewie i ażurowej podłodze, w którą musi być wyposażony nawet gołębnik na słupie.

 

Budowa gołębnika od podstaw

Jak zbudować gołębnik dla gołębi pocztowych? Zacznij od stworzenia solidnej podstawy. W zależności od rozmiarów budowa gołębnika od podstaw musi zacząć się od posadowienia go i wykonania tak zwanego rożna. To on będzie stanowił podstawę ażurowej podłogi, która ułatwi odprowadzanie ptasich odchodów w dół. Wszystkie projekty gołębników dla gołębi pocztowych uwzględniają ten element. Musisz też zadbać o to, żeby rożen można było łatwo podnieść w celu wyczyszczenia tej przestrzeni. Najlepiej do tego wykorzystać elementy ogrodzenia panelowego. Zastanawiasz się jak zrobić gołębnik o oryginalnym kształcie? Gołębniki mają różne formy, a wybór odpowiedniego zależy tylko od Ciebie. W dalszych etapach budowa gołębnika od podstaw powinna uwzględniać zadaszenie wentylowane i solidne ściany. Nie możesz też zapomnieć o półeczkach i daszkach do siedzenia czy strefie lęgowej. Z uwagi na niewielki koszt, wagę i łatwość obróbki, warto rozważyć budowę gołębnika z drewna. Żeby prace przebiegały szybko i sprawnie musisz zaopatrzyć się w solidne narzędzia do prac stolarskich, najlepiej od Festool. Do budowy gołębników wystarczy Ci pilarka tarczowa i szlifierka z odpowiednią tarczą. W sklepie Industria24 możesz znaleźć kilka wariantów tych narzędzi, które zachowają funkcjonalność także w czasie kolejnych projektów. 

 

Wyloty dla gołębi jak zrobić?

Niezwykle istotnym elementem każdego gołębnika są wyloty dla gołębi. Jak zrobić taki element? Jeśli konstruujesz go samodzielnie, musisz uwzględnić jego przeznaczenie i wszystkie potrzeby. Dzięki wylotom gołębniki umożliwiają wychodzenie ptaków na zewnątrz. Jednocześnie mają za zadanie zapobieganie wtargnięciu do wewnątrz drapieżników, takich jak kuny czy koty. Niejednokrotnie gotowe projekty gołębników dla gołębi pocztowych zawierają także rozpisany szczegółowy projekt takiego wylotu. Co ciekawe, wiele firm zajmujących się budową gołębnika z drewna oferuje konstrukcje wylotów do samodzielnego montażu. Ich wymiary można dopasować do wielkości gołębnika, a konstrukcja jest solidna i funkcjonalna.