Jaki klucz dynamometryczny? TOP5

klucz dynamometryczny wera

 

Klucz dynamometryczny jest ręcznym narzędziem przeznaczonym do dokręcania połączeń śrubowych. Kojarzy się głównie z pracami w zakładach wulkanizacyjnych, jednak jego zastosowanie jest dużo szersze. Podpowiadamy, gdzie znajdzie zastosowanie to urządzenie i jaki klucz dynamometryczny wybrać na podstawie najpopularniejszych narzędzi ze sklepu Industria24. 

 

Jaki klucz dynamometryczny wybrać i do czego może być potrzebny?

Klucz dynamometryczny jest narzędziem, które ma za zadanie kontrolować i uzyskać odpowiedni moment obrotowy. Jest stosowany do połączeń śrubowych, prętów gwintowanych czy innych połączeń wykończonych za pomocą gwinta. Stosuje się go w miejscach, gdzie kontrola momentu jest wymagana przez konstruktora lub producenta. Ma to na celu zapobieganie przekręceniu i zerwaniu gwintów, a jednocześnie stworzenie solidnego połączenia. 

 

Najczęściej klucz stosowany jest przy śrubach o niewielkich średnicach i wykonanych z miękkich materiałów jak choćby aluminium czy tworzywa sztucznego. Stosuje się go przy odkręcaniu kół samochodowych, a także elementów pokrywy silnika czy różnego rodzaju zaworów. Moment wyznaczony przez klucz jest niezbędny przy dokręcaniu śrub wyposażonych w uszczelki, a przydaje się także w pracach modelarskich.

 

Zróżnicowane obszary zastosowania sprawiają, że wybór odpowiedniego narzędzia może sprawiać problemy. Jaki klucz dynamometryczny wybrać? Zanim sięgniesz po odpowiednie narzędzie, zwróć uwagę na takie parametry, jak rozmiar końcówek i zakres pracy. Wymiar końcówki podawany jest w calach i zbiega się z rozmiarem gniazda w nasadkach. Z kolei zakres pracy urządzenia podawany jest w Nm, czyli jednostkach momentu obrotowego. Niższe wartości sprawdzają się przy śrubach o niewielkich rozmiarach i wykonanych z miękkich materiałów. Parametr na poziomie ponad 200 Nm jest potrzebny głównie przy połączeniach stosowanych w stalowych konstrukcjach przemysłowych. 

 

Jaki klucz dynamometryczny - popularne modele

Analizując ofertę sklepu Industria24, przygotowaliśmy propozycję pięciu najpopularniejszych modeli. Mogą być odpowiedzią na pytanie jaki klucz dynamometryczny wybrać i skierować uwagę na konkretne cechy tych narzędzi.  1. Klucz dynamometryczny z ustawioną wartością Click-Torque XP 4 do końcówek wtykowych

Dobrej jakości klucz o bardzo uniwersalnym zastosowaniu. Szeroki zakres momentu obrotowego od 20 do 250 Nm pozwala na pracę z konstrukcjami wymagającymi dużej precyzji i przemysłowymi. Wygodny uchwyt i system regulacji w rączce znacznie ułatwiają prowadzenie prac. 

 

  1. Klucz dynamometryczny 3/8" 19-110 nm Sata

Precyzyjny klucz wyposażony w końcówkę 3/8 cala, który pozwala na dokręcenie niewielkich połączeń śrubowych, a także śrub w kołach samochodowych. Klucz ma bardzo prostą budowę, jest wygodny w obsłudze, a na uwagę zasługuje doskonały współczynnik jakości do ceny. Kalibracja urządzenia jest gwarantowana przez 90 dni po zakupie. 

 

  1. Klucz dynamometryczny 1/2" 70-350 nm Sata

To klucz od tego samego producenta, jednak pracujący na innym zakresie wartości momentów obrotowych. Pozwala sprawdzić połączenia, w których wymagany moment sięga 350 Nm, co jest jednym z najwyższych parametrów przy końcówkach półcalowych. Klucz jest lekki, a długie ramię pozwala na precyzyjne dokręcanie śrub wymagających wysokiego momentu. 

 

  1. Klucz dynamometryczny 6-30 Nm PROXXON MicroClick MC30 1/4''

To urządzenie przeznaczone do najbardziej precyzyjnych prac. Pozwala skutecznie dokręcać śruby z momentem już od 6 Nm, co sprawdza się w elektronice, czy pracach modelarskich. Grzechotkowy mechanizm działa w obie strony, dlatego możliwe jest też sprawdzanie lewych gwintów i odkręcanie śrub. 

 

  1. Klucz dynamometryczny z nasadkami Click-Torque C 3 Set 1, 13 elementów Wera

Ekskluzywny komplet zawierający precyzyjny klucz dynamometryczny wyposażony w 11 końcówek i przedłużkę. Końcówki pozwalają na obsługę śrub i wkrętów o najpopularniejszych wymiarach. Całość zamknięta jest w poręcznym opakowaniu, które zapobiega zgubieniu akcesoriów. Nadal nie wiesz, jaki klucz dynamometryczny wybrać? Sprawdź pozostałe narzędzia w ofercie naszego sklepu.