Jaki smar do wiertarek?

smar do przekładni

 

 

Regularne smarowanie narzędzi znacząco przedłuża ich żywotność i sprawia, że praca przebiega szybciej i wydajniej. Podczas wybierania smaru do wiertarki należy zwrócić uwagę na jego właściwości, a także na rodzaj narzędzia, którym będziemy się posługiwać. Czy używanie smaru do wiertarki jest konieczne i dlaczego?

Jaki smar do wiertarki tradycyjnej?

Wiertarki najczęściej używa się do drobnych i sporadycznych prac domowych. Jednak budując dom, przeprowadzając remont czy pracując w budowlance, czyli w sytuacjach wymagających bardzo intensywnej eksploatacji urządzenia, smarowanie wiertarki jest niezbędne, nie tylko w celu zakonserwowania urządzenia. Regularne smarowanie zapewnia również wydajną pracę i odpowiednie”bicie” wiertła. Smar do wiertarki nanosimy przy uchwycie SDS - wystarczy ściągnąć wiertło, a końcówkę znajdującą się przy wejściu SDS namoczyć w smarze. Powinniśmy powtarzać tę czynność co kilka godzin pracy wiertarki. Smar także oczyszcza wejście wiertła do uchwytu SDS, gdzie pomimo dodatkowych zabezpieczeń zbierają się większe i mniejsze drobiny kurzu lub innych zanieczyszczeń. Prędzej czy później dostają się one do głowicy wiertarki i powodują konieczność wymiany jej ruchomych elementów.

Jaki smar do młotowiertarki?

Młotowiertarka jest w stanie skuć duże powierzchnie betonowe lub posadzkę, dlatego jest niezbędna przy remontach i większych pracach budowlanych, podczas których wiertarka udarowa nie poradzi sobie z obróbką twardego betonu. Przyczyny stosowania smaru do młotowiertarki są takie same jak w przypadku wiertarki - zapewnienie dobrego poślizgu przy uchwycie SDS przedłuży jego żywotność, zapobiegnie jego zatarciu i sprawi, że wiertło płynnie wejdzie w twardy materiał budowlany. Przed smarowaniem powinniśmy oczyszczać sprzęt z drobin i pyłów, które mogą trwale uszkodzić głowicę. Wówczas wymiana tej części oraz uchwytu SDS będą niezbędne, co pociągnie ze sobą dodatkowe koszty. Smarowanie młotowiertarki polega na namoczeniu górnej części wrzeciona w odpowiednim smarze. W ofercie naszego sklepu znajdziecie produkty dostępne na każdą kieszeń, np. smary do przekładni młotowiertarki firm Makita bądź Milwaukee.

Jaki smar do młota udarowego?

Odpowiednia konserwacja młota udarowego polega na regularnym smarowaniu komponentów podatnych na ścieranie i zużywanie przy każdorazowym używaniu narzędzia, np. tulei prowadzących i grotów. Ma to szczególne znaczenie, gdy młota używamy często i regularnie. Podczas zakupu smaru do młota udarowego należy zwrócić uwagę na to, czy produkt jest odporny na działanie wody, jaki zakres temperatury pracy jest możliwy podczas operowania młotem naoliwionym smarem oraz czy smar jest wystarczająco odporny na utlenianie. Te parametry są ważne także podczas wybierania produktu do wiertarki i młotowiertarki. Smarowanie może odbywać się w sposób tradycyjny, czyli ręczny, lub za pomocą smarownicy zapewniającej precyzyjne, wygodne i “czyste” dozowanie - znajdziecie takie urządzenie (Schneider FP-M) w ofercie naszego sklepu.