Koszenie trawy cena - ile zapłacimy?

koszenie trawy cennik

 

Okres wiosenny to czas, kiedy przyroda budzi się do życia po zimowej przerwie. To także początek gwałtownego wzrostu trawy i roślinności na trawnikach. Wiosna to najlepszy termin kiedy siać trwę, jest to zdecydowanie najlepszy termin na wysiew. Z początkiem wiosny i latem można znaleźć wiele ogłoszeń od osób oferujących koszenie trawy. Tylko regularne koszenie co kilka tygodni pozwoli Ci zrobić to szybko i bez kłopotów. Nie zawsze jednak znajdziesz czas na taką regularność, dlatego możesz spróbować poszukać podwykonawcy. Jeśli zastanawiasz się, jaki jest cennik koszenia trawy, w poniższym tekście znajdziesz kilka cennych informacji. 

 

Cennik koszenia trawy - najważniejsze zasady

Cena za koszenie trawy to najczęściej stawka za metr kwadratowy powierzchni wykoszonej i z zebraną trawą. Jest jednak wiele czynników, które kształtują stawkę. Nie możesz się dziwić, że ten sam usługobiorca proponuje Ci dwukrotnie wyższą kwotę, niż sąsiadowi. Zastanów się, czy łatwiej jest kosić prosty trawnik z dwutygodniową trawą, czy jednak nieużytek o nieregularnych kształtach? Wówczas zrozumiesz, że cennik koszenia trawy nie może być stałą stawką. Do najważniejszych czynników, jakie mają wpływ na jej kształtowanie, należą:

  • wielkość i kształt powierzchni - duże trawniki o kształcie kwadratu lub prostokąta są najłatwiejsze do koszenia i praca przebiega szybko. Znacznie trudniej pracuje się na przestrzeniach o nieregularnym kształcie, poprzeplatanych krzewami czy skalniakami.
  • ukształtowanie terenu - po nierównej działce o zróżnicowanej wysokości terenu ciężko się poruszać, a co dopiero ją kosić. Dlatego cena za koszenie trawy może być w górnej granicy. Niższej stawki możesz się spodziewać na płaskich działkach.
  • rodzaj potrzebnego urządzenia - kosiarka kosi szybko, kosa dokładnie i precyzyjnie, ale powoli. W zależności od tego jakie narzędzie będzie potrzebne, cennik koszenia trawy może być inny.
  • stopień zaniedbania - jeśli nie dbasz regularnie o swój trawnik lub zamierzasz odchwaścić nieużytek, licz się z wyższymi opłatami.

 

Koszenie trawy - cena za godzinę

Początkiem wiosny i latem można znaleźć wiele ogłoszeń od osób oferujących koszenie trawy. Cena zaproponowana za taką usługę w niektórych przypadkach określana jest w stawkach godzinowych. Czy warto decydować się na takie rozwiązanie? Niezależnie od tego, czy osoba prywatna, czy firma oferuje koszenie trawy, cena za godzinę nie jest najlepszym rozwiązaniem dla zleceniodawcy. To proste pole do nadużyć, a Twój czas jest zbyt cenny, żeby pilnować nieuczciwego wykonawcy. Jeśli zleceniobiorca upiera się na taki cennik koszenia trawy, zaproponuj mu wykonanie w tym czasie określonej pracy. Wyznacz obszar, który powinien zostać wykoszony w godzinę. Większość wykonawców wówczas szybko wycofa się z takiej propozycji. 

 

Cennik koszenia trawy kosą spalinową

We wcześniejszej części tekstu podawaliśmy ogólne zasady, jakie określają cenę za koszenie trawy. Dzięki niemu możesz się zorientować, jakiej stawki może żądać od Ciebie wykonawca. Niezależnie od warunków ukształtowania terenu i regularności działki, cennik koszenia trawy kosą spalinową może różnić się w zależności choćby od województwa. Jeśli bierzesz pod uwagę kosiarkę, ceny będą zamykały się w stawkach od 60 groszy do 1 złotego za metr kwadratowy. Z kolei cennik koszenia trawy kosą spalinową to dwukrotność tej stawki. Musisz jednak pamiętać, że kosa ręczna będzie stosowana tylko w miejscach o nieregularnej formie.

 

Koszenie trawy - cena za ar

Technologia koszenia łąki lub innego większego obszaru jest nieco inna niż trawnika przed domem. Dlatego też możesz spodziewać się odrębnego cennika koszenia trawy. Z reguły w tym przypadku koszenia trawy, cena za hektar jest obowiązującą regułą. Wynika to z potrzeby zastosowania nieco innych urządzeń i wymagań, jeśli chodzi o dokładność koszenia. Cennik koszenia trawy na łąkach także różni się nieco w zależności od jej położenia. Najczęściej wymagane będzie koszenie trawy kosiarką bijakową. Cennik takiej usługi waha się od 180 do 230 złotych za hektar. Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku większych przestrzeni cennik koszenia trawy może podlegać negocjacji. Dlatego zapytaj o cenę, zanim podasz wykonawcy wielkość obszaru. Pozwoli Ci to na obniżenie stawki za całą usługę.

 

Zlecenie koszenia trawy - czy warto?

Samodzielne koszenie trawnika wokół domu nie jest bardzo uciążliwym zajęciem. Często nieco wolnego czasu i spacer wokół własnego domu to jedyna cena za koszenie trawy. Praca samodzielna pozwala się wyciszyć i dodatkowo zaczerpnąć nieco świeżego powietrza. Ponadto przy większych działkach można zaoszczędzić kilkaset złotych każdego sezonu. Wspomniana kwota to koszt profesjonalnej kosiarki elektrycznej do trawników. Jeśli przez dwa sezony samodzielnie przeprowadzisz koszenie trawy, cena nowej spalinowej kosiarki zostanie Ci w kieszeni. Taka kwota będzie Ci również potrzebna do zakupu wysokiej jakości kosy spalinowej do pielęgnacji terenów o nieregularnych formach.

 

Jeśli chcesz uniknąć problemów ze sprzętem, sięgnij po produkt jednej z wiodących firm produkujących narzędzia. Makita znana jest głównie z produkcji wiertarek elektrycznych, jednak w dziedzinie sprzętu ogrodniczego także znakomicie sobie radzi. Logo firmy na zielonej obudowie to gwarancja wysokiej jakości i żywotności. Jeśli z kolei szukasz przystępnych cen, znajdziesz je w sklepie Industria24. W szerokim asortymencie sklepu czekają na Ciebie kosy i kosiarki wyposażone w różne silniki.