Odpryski przy spawaniu migomatem, jak sobie z nimi poradzić?

odpryski migomat

Łączenie stali za pomocą metod spawalniczych MIG i MAG powoduje powstawanie sporych ilości odprysków. Są one nieestetyczne, a dodatkowo stanowią zagrożenie dla samego operatora. Dlaczego tworzą się odpryski przy spawaniu migomatem i w jaki sposób można je ograniczyć? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika. 

 

Odpryski przy spawaniu migomatem - co jest przyczyną? 

Spawanie jest najpopularniejszą i najskuteczniejszą metodą na łączenie ze sobą elementów stalowych. Rozpowszechnione w połowie XX wieku, zastąpiło metody nitowania w pracach budowlanych, konstruktorskich, a także przy tworzeniu maszyn i pojazdów. Przy spawaniu wykorzystuje się łuk elektryczny, który rozgrzewa materiał do temperatury topnienia. W ten sposób można łatwo połączyć ze sobą dwa kawałki stali, a połączenie będzie trwałe.  

 

W profesjonalnych pracach warsztatowych bardzo często wykorzystuje się do tego migomaty, czyli urządzenia korzystające przy spawaniu z gazów osłonowych neutralnych i aktywnych. Ta metoda jest bardzo skuteczna i ekonomiczna, a często wybierana chętniej, niż łączenie z wykorzystaniem elektrod. Wadą niestety stają się odpryski przy spawaniu migomatem, czyli stopione części materiału. Rozgrzana stal jest niebezpieczna dla ludzi i sprzętu, a ponadto tworzy nieestetyczne ślady wokół spawanego elementu. 

 

Odpryski przy spawaniu migomatem - najważniejsze przyczyny

Przyczyną powstawania odprysków przy spawaniu migomatem są zanieczyszczenia na powierzchni łączonych elementów i w ich strukturze. To w dużej mierze od jakości stali zależy, jak wiele odprysków będzie tworzyło się w czasie pracy. Dobrej jakości stal zawsze jest bardziej przyjazna dla operatora, z kolei przy gorszych gatunkach praca migomatem okazuje się znacznie trudniejsza. Inną przyczyną jest niedostosowanie ustawień maszyny do parametrów materiału i charakterystyki spawu. Tu najwięcej problemów mają początkujący spawacze, którzy jeszcze nie potrafią precyzyjnie wyregulować maszyny. 

Przeczytaj: Młotowiertarki - ranking, test, jaka najlepsza?

 

Odpryski przy spawaniu migomatem - jak je wyeliminować? 

Przy spawaniu metodami MIG i MAG nie da się wyeliminować niebezpiecznego zjawiska. Odpryski przy spawaniu migomatem będą powstawały zawsze, jednak istnieje kilka sposobów na to, żeby je ograniczyć. Dzięki temu praca przebiegnie bardziej komfortowo, a efekt okaże się satysfakcjonujący.

 

Najważniejszym z nich jest właściwe przygotowanie materiału do obróbki. Obie krawędzie łączonych materiałów muszą być wygładzone i pozbawione zanieczyszczeń. Przygotowanie równej i gładkiej powierzchni sprawi, że także spoina będzie równa, a ryzyko powstawania odprysków znacznie się ograniczy. 

 

Do ograniczenia powstawania odprysków przy spawaniu migomatem przyczyni się też odpowiednia regulacja urządzenia. Za każdym razem przy zmianie wytopu łączonych elementów należy dostosować parametry pracy maszyny do jej potrzeb. Odpryski mogą powstawać w sytuacji, kiedy drut spawalniczy podawany jest zbyt szybko względem natężenia prądu. Dlatego opóźnienie podawania materiału lub zmiana natężenia mogą wpłynąć na jakość spawu. Fragment materiału na początku spawu warto zatem potraktować jako pole do prób i regulacji ustawień. 



Odpryski przy spawaniu migomatem, które powstaną w niewielkiej skali, wcale nie eliminują spoiny. Wymagają jedynie dodatkowych prac szlifierskich, które mają na celu jej wygładzenie. Dobrej jakości tarcze szlifierskie kupisz w sklepie Industria24. Wybierając żywotne produkty od dobrych dostawców, wygenerujesz dodatkowe oszczędności przy prowadzeniu prac spawalniczych.

 

Zobacz również: Jakie oświetlenie do warsztatu?