Polerowanie nierdzewki

polerowanie nierdzewki

 

Obróbka stali nierdzewnej po spawaniu należy do prac szlifierskich o wysokim stopniu skomplikowania. Wielu specjalistów nie podejmuje się procesu polerowania nierdzewki z uwagi na brak sprzętu, wiedzy czy niezadowalające efekty. Jednak poznając kilka zasad i metod, polerowanie nierdzewki na lustro może okazać się znacznie łatwiejsze. Podpowiadamy czym i jak obrabiać elementy ze stali nierdzewnej.

 

Obróbka stali nierdzewnej po spawaniu

Stal nierdzewna to materiał wykonany z myślą o stosowaniu w przestrzeni wilgotnej. W procesie metalurgicznym do stali i węgla dodaje się kilkanaście procent chromu. Dzięki niemu wykluczona została największa wada elementów stalowych i materiał ten praktycznie nie ulega korozji. Uzyskano także większą wytrzymałość materiału, co wpływa na problemy z obróbką stali nierdzewnej po spawaniu. Z reguły polerowanie nierdzewki trwa znacznie dłużej niż tradycyjnych elementów stalowych.

 

Trudność polerowania nierdzewki po spawaniu leży nie tylko w twardości materiału. Często elementy z takiej stali mają mniejszą grubość, dlatego trudniej jest zniwelować ewentualne pomyłki czy zredukować nierówności. Polerowanie nierdzewki po spawaniu często musi być zakończone efektem idealnie gładkiej powierzchni. Dlatego niezwykle istotny jest dobór właściwych akcesoriów i dodatków, żeby przeprowadzić skuteczne polerowanie nierdzewki na lustro.

 

Polerowanie nierdzewki na lustro - kiedy będzie potrzebne?

Obróbka stali nierdzewnej po spawaniu nie zawsze wymaga uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. W obiektach przemysłowych i ogólnodostępnych lepiej sprawdzają się powierzchnia matowe. Jednak tylko polerowanie nierdzewki na lustro pozwala na wyciągnięcie z tego materiału maksymalnego poziomu estetyki nieosiągalnego dla stali czarnej. 

 

Polerowanie nierdzewki na lustro w warunkach warsztatowych będzie dotyczyło przede wszystkim tworzenia dekoracji. Jeśli samodzielnie wykonujesz szyld na drzwi, dekorację ścienną czy inny element wyposażenia, będzie Ci zależało na takim efekcie. Podobne zabiegi stosowane są przy polerowaniu nierdzewki w artykułach gospodarstw domowego jak garnki, patelnie czy sztućce. 

 

Polerowanie nierdzewki na lustro nie zawsze wiąże się tylko z walorami estetycznymi. Z tego typu stali wykonuje się między innymi narzędzia tłoczne w maszynach do obróbki plastycznej. Tylko uzyskanie odpowiedniej gładkości formy jest gwarancją dokładnego kształtu produktu gotowego. 

 

Polerowanie nierdzewki po spawaniu - czym wykonać?

Prace spawalnicze pozostawiają ślad w postaci spoin, których wygładzenie przywraca estetyczny kształt elementu. W przypadku stali węglowej korzysta się ze ściernic o odpowiedniej gradacji. Jednak polerowanie nierdzewki po spawaniu tymi akcesoriami jest bardzo trudne i wymaga ogromnego doświadczenia. Wielu rzemieślników wybiera inne końcówki, które ułatwiają polerowanie nierdzewki.

 

Czego można użyć? Obróbka stali nierdzewnej po spawaniu prowadzona jest z zastosowaniem lamelek z papieru ściernego o niskiej gradacji. Z takim oprzyrządowaniem łatwo można przeprowadzić polerowanie nierdzewki na lustro. Warto jednak pamiętać, żeby proces rozpocząć lamelkami o średniej lub niskiej gradacji. Tylko wówczas uda się uniknąć głębokich zarysowań, które będzie ciężko wygładzić na powierzchni polerowanego elementu. 

 

Innym sposobem jest krążek z włókniny, o odpowiedniej twardości, a lepiej kilku różnych do wyboru. Jednak przy włókninie należy dodatkowo nałożyć na polerowany element pastę polerską. W sklepie Industria24 znajduje się pasta niebieska do polerowania metali. Ten produkt znakomicie sprawdza się przy polerowaniu nierdzewki, a także innych metali nieżelaznych. W paście znajdują się składniki, dzięki którym możliwe jest polerowanie nierdzewki na lustro. Z jej pomocą nawet przy braku doświadczenia masz możliwość osiągnąć sukces.