Wiercenie długich i dużych otworów w drewnie

 

Prace budowlane muszą się odbywać przy zachowaniu odgórnie przyjętych zasad. Tak samo jest z wierceniem w drewnie, które wymaga skrupulatności i wiedzy. Poznaj podstawowe prawa, jakimi rządzi się wykonywanie odwiertów i dowiedz się, na czym polega wiercenie długich otworów w drewnie i wiercenie dużych otworów w drewnie. Zdradzamy podstawowe techniki, dzięki którym majsterkowanie będzie jedynie przyjemnością. Pamiętaj, że to właśnie dobór narzędzi świadczy w dużym stopniu o sukcesie.

 

Wiertła do drewna muszą spełniać inne wymagania niż wiertła do metalu. Tym razem na warsztat weźmiemy jednak drewno, które jest surowcem znacznie miększym i elastycznym niż metal. Umiejętność wiercenia w drewnie pozwala zrobić rzeczy przydatne dla każdego - od zabawek, aż po komplet mebli.

 

Wiercenie długich otworów w drewnie

Głębokie otwory w każdym typie drewna wymagają zakupu odpowiedniego sprzętu. W tym celu należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Jeśli chodzi o wiertła do drewna, są one zakończone ostrym stożkiem, który pozwala na wykonanie precyzyjnych otworów. Polecamy standardowe, spiralne wiertło do drewna i dobrą wiertarkę, o której opowiemy szerzej w dalszej części artykułu. Nie polecamy jednak używać wiertła do metalu ani betonu, ponieważ mogą one uszkodzić powierzchnię i obniżyć precyzję wykonania odwiertów. Przed rozpoczęciem prac poznaj rodzaje wiertarek i ich zastosowanie. Wiercenie długich otworów w drewnie umożliwia również tokarka, choć należy dodać, że to rozwiązanie jest czasochłonne i mało kto posiada taki sprzęt w swoim warsztacie. Warto wyposażyć się natomiast w statyw do wiertarki i imadło. Bardziej zaawansowani majsterkowicze mogą postawić na zsynchronizowany uchwyt tokarski, który nadaje się do nawiercania na niskich obrotach.

 

Wiercenie dużych otworów w drewnie

Przede wszystkim wiercenie dużych otworów w drewnie, wymaga użycia otwornicy. Bez niej narażamy się na rozszczepienie lub pęknięcie drewna. Otwornica to narzędzie mające kształt cylindra, który kryje ostre zęby skrawające. Dodatkowa funkcjonalność to adapter z wiertłem centrującym. Otwornica wycina środek za pomocą kolca centrującego, a następnie obwód o średnicy ustalonej przez jej operatora. Wiercenie dużych otworów w drewnie tym sposobem jest praktycznie, tak więc polecamy zakup tego narzędzia. Otwornica pozwala wykonywać otwory o dowolnej wielkości. Kupując urządzenie dla siebie, zwróć uwagę na średnicę otworu, średnicę wiertła oraz materiał, z którego zostało ono wykonane. Największa zalecana  średnica otworu w drewnie powinna mieścić się w granicach 35-45 mm.

 

Jak wywiercić duży otwór w drewnie?

Dużych otworów w drewnie wymagają, chociażby gniazdka wpuszczane w blat, halogeny lub przelotki na kable. Na początku dokładnie zmierz średnicę otworu. Do otwornic o większej średnicy potrzebujemy mocowania z dwoma stabilizatorami. Dzięki niemu nie będziemy potrzebowali mnóstwa sił, żeby odkręcić otwornicę. W montażu urządzenia należy pamiętać o poluzowaniu go tak, aby miejsca wystarczyło na stabilizator. Po zainstalowaniu otwornicy należy zaznaczyć w drewnie miejsce wiercenia. Na centrum obwodu powinno zetknąć się wiertło prowadzące. Tak przygotowany sprzęt może zacząć wiercenie. Wszystko powinno pójść gładko i bez zbędnych komplikacji. Na końcu pozostaje usunąć drewno z otwornicy i voila, mamy gotowy otwór o niestandardowej średnicy. Kolejny krok to tylko osadzenie w nim oświetlenia, wspomnianej przelotki lub wykorzystanie w innym zamierzonym celu. 

 

Dobór wiertarki do wiercenia drewna

Jeśli wiemy jak wykonać długi otwór i jak wywiercić duży otwór w drewnie, pozostaje jeszcze kwestia doboru wiertarki. Drewno jest materiałem plastycznym, wobec tego nie potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, aby uzyskać zamierzony efekt. Nawet domowy sprzęt pozwala na wiercenie w deskach, płytach i belkach. Na początek wystarczy zwykła wiertarka udarowa, jednak ważne jest, aby nie wykorzystywać do pracy udaru, który przeznaczony jest do twardszych materiałów. Wiertarka do drewna jest narzędziem uniwersalnym, dzięki któremu uda się wiercenie długich otworów w drewnie oraz wiercenie dużych otworów w drewnie. Polecamy sprzęt renomowanych marek, takich jak np. Bosch, Makita, Festool, Milwaukee, czy Dewalt. Jeśli chodzi o moc, wystarczą osiągi rzędu 400 - 500 W. Do większych otworów warto wykorzystać sprzęt przewyższający 500 W.