Wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa

wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa

 

Wkrętarka jest jednym z podstawowych narzędzi budowlanych – znajdziemy ją nie tylko w walizce narzędziowej wykończeniowca, ale również w niejednym gospodarstwie domowym. Dlatego dziś opowiemy nieco więcej o tym popularnym narzędziu. Jednym najczęściej zadawanych pytań przy zakupie wkrętarki jest to czy powinna mieć ona silnik szczotkowy, czy bezszczotkowy. Czym różnią się oba typy silników? Odpowiedź poznasz w niniejszym tekście – zapraszamy do lektury!

 

Wkrętarka a wiertarka

Wiertarka to narzędzie służące do wiercenia otworów przy pomocy wiertła. Ma zazwyczaj większą moc niż wkrętarka. Wkrętarka jest uniwersalnym sprzętem – przy jej wykorzystaniu możemy wkręcać śruby oraz wiercić otwory. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wkrętarki wykorzystuje się raczej do wiercenia w miękkim materiale – na przykład drewnie. Do wiercenia otworów w twardych materiałach takich jak na przykład beton dużo lepiej użyć wiertarki takiej jak na przykład wiertarka udarowa Bosch GSB 24-2 Professional BOSCH, która dostępna jest od ręki w sklepie Industria24.pl. Wiercenie otworów w betonie wkrętarką w większości przypadków zakończy się uszkodzeniem sprzętu.

 

Warto też wspomnieć o tym, że wiertarki są zazwyczaj dużo cięższe niż wkrętarki – oznacza to, że praca z nimi wymaga użycia większej siły i jest bardziej wyczerpująca. Tak więc, jeżeli mamy odpowiedzieć na pytanie „Wiertarka czy wkrętarka – co wybrać?” to odpowiemy następująco – jeżeli szukasz narzędzia do domowego użytku, dokręcania śrub i wiercenia dziur w drewnie lub ścianach karton gipsowych to wybierz wkrętarkę.

 

Może Cię zainteresować: Tanie narzędzia

 

Wkrętarka akumulatorowa czy sieciowa?

 

Wkrętarki możemy podzielić na dwa podstawowe typy – wkrętarki sieciowe i wkrętarki akumulatorowe. Te pierwsze, w trakcie pracy muszą być stale podłączone do sieci elektrycznej. Pobór energii w wypadku takich narzędzi jest wysoki, ale w zamian otrzymujemy dużo większą moc, niż ta, z która pracują wkrętarki akumulatorowe. Wkrętarki akumulatorowe to urządzenia posiadające własny akumulator. Zaletą wkrętarek akumulatorowych jest to, że nasze pole manewru nie jest ograniczone długością kabla. Największą wadą tego typu urządzeń jest akumulator – niestety, każdy akumulator z czasem traci pojemność co skutkuje tym, że po kilku latach intensywnego użytkowania wkrętarka akumulatorowa pracuje odczuwalnie krócej i działa z mniejszą mocą.

Jaką moc wkrętarki wybrać?

 

Jeżeli szukasz wkrętarki akumulatorowej to moc w przedziale 7 do 15V powinna w zupełności wystarczyć do wykorzystania w warunkach domowych. Zwróć też uwagę na podaną w opisie danego produktu ilość obrotów na minutę – wartości przekraczające 500 obrotów oznaczają, że masz do czynienia z odpowiednim do domowego użytku sprzętem. Przykładem takiej wkrętarki jest dostępna w sklepie Industria.pl, kompaktowa wkrętarka R7SD-L13G 7.2V Ryobi. W wypadku wkrętarek sieciowych parametrem mocy jest tak zwana moc znamionowa. Ze względu na to, że urządzenia te muszą być w trakcie pracy stale podłączone do gniazdka sieciowego, to wartość ta będzie podawana w Watach (W). Dobrze, jeżeli moc znamionowa wkrętarki sieciowej przekracza wartość 500W. Przy zakupie zwróć też uwagę na wagę wkrętarki oraz na typ silnika zamontowanego w urządzeniu.

 

Zobacz również: Narzędzia wielofunkcyjne - ranking

 

Silnik szczotkowy a bezszczotkowy

Silnik bezszczotkowy i silnik szczotkowy to dwa najpopularniejsze typy silników stosowanych we wkrętarkach – znajdziemy je w 95% wkrętarek dostępnych na rynku. Podejrzewamy, że techniczne szczegóły działania danego rodzaju silnika nie interesują większości z czytających ten artykuł osób, dlatego przejdziemy od razu do konkretów. Oba silniki działają na zasadzie magnetycznej, natomiast w konstrukcji silnika szczotkowego zastosowano grafitową szczotkę, która wprawia w ruch motor silnika poprzez wytwarzanie pola magnetycznego. Szczotka ta niestety z czasem się zużywa, co warto mieć na uwadze, jeżeli poszukujemy wkrętarki do zastosowania profesjonalnego. Wkrętarki z silnikiem szczotkowym są także cięższe od swoich bez szczotkowych odpowiedniczek. Wkrętarki bezszczotkowe są natomiast zdecydowanie droższe – jednak za wyższą cenę otrzymujemy wydajniejszy sprzęt o wyższej żywotności. Wkrętarki bezszczotkowe uważane są za mniej awaryjne i mogące pracować z większą mocą przy takim samym poborze energii.